O nás

Sme OZ Šumné – Knižnica oblečenia, ktorého cieľom je znižovať uhlíkovú stopu vyrobeného oblečenia a podporovať kvalitnú a lokálnu výrobu módy osvetovou činnosťou a prostredníctvom požičiavania a prenájmu.

Náš projekt funguje na princípoch cirkulárnej ekonomiky. Znamená to, že oblečenie po použití neskončí na skládke odpadu, v spaľovni či zabudnuté v skrini, ale zostáva v “obehu”.

„Našou misiou je prispievať k pozitívnej zmene v módnom priemysle, podporovať lokálnych dizajnérov a udržateľné obliekanie prostredníctvom cirkulárnej ekonomiky.“

Naše aktivity

Zber oblečenia do Knižnice oblečenia

Zakladáme 1. Knižnicu oblečenia na Slovensku – pomôžte nám ju naplniť. Každý máme v skrini kúsok oblečenia kupovaný s láskou a radosťou na výnimočnú príležitosť, ktorý nám už ale nesedí alebo ho z rôznych príčin nemôžeme znovu nosiť. Aby vaše oblečenie nestálo zabudnuté v skrini, ale mohlo zažiť tisíc ďalších príbehov, môžete ho darovať do prvej Knižnice oblečenia na Slovensku. V prípade záujmu môžete zorganizovať zbierku oblečenia do Knižnice oblečenia vo Vašej firme či organizácií. Stačí, ak nám napíšete na info@sumne.sk

Prezentácie a prednášky

Prostredníctvom prezentácií a prednášok šírime osvetu v oblasti módneho priemyslu a udržateľného obliekania, o požičiavaní a ekologických alternatívach v módnom priemysle.  Ak máte záujem, veľmi radi pre vás pripravíme prezentáciu vo vašej firme, na škole či na rôznych podujatiach. Kontakujte nás.

Workshop: Aká veľká je vaša módna stopa?

Chcete vedieť, aká veľká je vaša módna stopa? Zistite, aký dopad má váš spôsob obliekania a starostlivosti o oblečenie na životné prostredie. 🌍 Zároveň vám poradíme tipy a triky, čo môžete  robiť lepšie, kde oblečenie nakupovať, ako sa oň starať a poskytneme vám mnohé ďalšie rady z našej slowfashion kuchyne. Máte záujem o worskhop? Kontakujte nás.

Obežník pomalej módy

Každý mesiac pre vás pripravujeme novinky zo sveta pomalej módy. Dozviete sa zaujímavé správy o udržateľnej módy, zhrnieme pre vás tipy na články, podcasty či podujatia, ktoré určite stoja za návštevu :).

Šumný blog

Našim pravidelným blogom šírime osvetu v oblasti udržateľnosti v módnom priemysle a cirkulárnej ekonomiky, rozprávame o ekologických alternatívach v módnom priemysle, dávame rady a tipy na udržateľné obliekanie, zverejňujeme rozhovory s lokálnymi dizajnérmi a prezentujeme princípy ich tvorby.

Kto stojí za Šumné?

Volám sa Dominika a momentálne pracujem ako tímlíderka v neziskovej organizácii, kde sa venujem programom v téme chudoba a inklúzii ľudí so sociálnym a zdravotným znevýhodnením. Keďže som presvedčená, že bez zdravej planéty ochudobnieme a budeme znevýhodnení všetci, v súkromí sa venujem cirkulárnej ekonomike, som veľká minimalistka a pokúšam sa o bezodpadový spôsob života. Popritom vo mne rýchlo vzplanula vášeň pre slowfashion. A z tejto vášne vzišiel projekt Šumné.
Keď mám chvíľku čas, zbožňujem čítať biografie historických osobností, neodolám joge či protestu za práva žien, menšín či za iné slušné veci :).

Som Evka a o udržateľnú módu sa zaujímam už od svojho štúdia v Škandinávii, kde som si vyskúšala minimalizmus, SWAP-y, aj možnosť prenájmu oblečenia, čo ma tiež inšpirovalo k napísaniu diplomovej práce na tému zdieľanej ekonomiky. Keďže mám tri sestry, s ktorými som si oblečenie menila takmer denne, požičiavanie oblečenia mám v krvi a verím, že sa nám ho vďaka projektu Šumné podarí priniesť širšej verejnosti.
Vo svojom voľnom čase sa rada venujem čítaniu, návštevám filmových klubov, zaujímavých diskusií a workshopov a mojou veľkou vášňou je aj hlbšie spoznávanie krásnych kútov Slovenska, ktorého sa po návrate zo zahraničia neviem nasýtiť.

Ja som Betka a k téme udržateľnosti som sa dostala počas štúdia v Dánsku, kde sme Ciele udržateľného rozvoja od UN zapájali do každého projektu a klimatická kríza bola téma číslo 1.
Z môjho pohľadu však prenájom oblečenia neplní len účel nezahlcovať planétu textilným odpadom, ale je to šikovné riešenie ako sa obliecť na rôzne príležitosti a nezahltiť si pritom vlastný šatník. Inak som veľký fanúšik zelených inovácií a večný optimista 🙂.

Volám sa Sonka a moje okolie ma pozná ako zanietenú milovníčku sekáčov, swapov, či rôznych eventov týkajúcich sa udržateľnosti v módnom priemysle. Rada dodávam vizuálnu podobu nápadom, ktoré potrebujú ulahodiť našim očiam. Zbožňujem nabité dni. Teším sa zo všetkých zmysluplných myšlienok, ktoré napomáhajú a upozorňujú na spôsoby, ako spraviť svet lepším miestom na život . Rada si pochutnám na vegetariánskom jedle a trávim večer s priateľmi pri pohári dobrého vínka. Zároveň neodolám objavovaniu nových cestovateľských destinácii a útulných kaviarničiek.

Chceme, aby ste boli výnimočné

Spojili sme sily a spolu s dizajnérmi sme pripravili v našej knižnici oblečenia viac ako 1 000 originálnych módnych kúskov a doplnkov.

Chránime našu planétu

Znižujeme uhlíkovú stopu a mieru plytvania prírodnými zdrojmi na výrobu nového oblečenia.
Využívame eko čistenie a napr. na dopravu po Bratislave cyklokuriérov.

Šetríme nielen vaše peňaženky

Okrem toho, že prenájom oblečenia je pre vás výhodnejší, na prepravu tovaru využívame odolné viacnásobne použiteľné boxy.